Felinoterapia czyli koty leczą c.d

« 1 z 3 »

Kot terapeuta - felinoterapia

Pisałam już że kontakt z kotem działa uspokajająco i zmniejsza stres.

Wpływa to na obniżenie ciśnienia, cholesterolu i trójglicerydów we krwi, a co za tym idzie - redukuje ryzyko chorób układu krążenia.

Kot pomaga w uśmierzaniu bólu, wyczuwaj bolesne, chore miejsca na ciele człowieka i kładzie się na nich.

Ma to związek z tym, że sierść kota jest jonizowana ujemnie, a chore miejsca dodatnio. Kładąc się na bolących miejscach, kot neutralizuje  szkodliwe  jony.

Głaskanie zwierzęcia, jego spokojne, głębokie mruczenie i rozmaite kocie śpiewy wpływają uspokajająco na osoby nerwowe.

Taki rodzaj felinoterapii  może wypróbować każdy właściciel kota i w zasadzie czy to kot domowy czy rasowy, nie ma to większego znaczenia, wszystkie zachowują się podobnie.

Koty pełnią również rolę terapeutów, odwiedzając rozmaite placówki: przedszkola, domy opieki, ośrodki rehabilitacyjne.

W wielu państwach stworzono profesjonalne programy felinoterapii, wspomagające leczenie osób starszych, chorych psychicznie, dzieci autystycznych, resocjalizację więźniów.

Dzieci chore na autyzm pozostają w zamkniętym świecie w który niesamowicie trudno wniknąć. Naukowcy zaobserwowali, że często udaje się to kotu.

Dziecko nawiązuje z nim kontakt, co powoduje uspokojenie się i otwarcie. Bywa, że felinoterapia w przypadku dzieci autystycznych jest bardzo skuteczna. 

Koci terapeuta ma też wpływ na leczenie dzieci z ADHD, upośledzonych umysłowo czy  osób psychicznie chorych.

Jego delikatność i nienarzucający się sposób bycia często bardziej odpowiadają osobom o wrażliwej i zaburzonej psychice.

W Felinoterapii kot nie wymaga tresury. Wykorzystuje się jego wrodzone zachowania i cechy charakteru.

Nie wszystkie koty na terapeutów się nadają.

Kot powinien mieć książeczkę zdrowia z aktualnymi badaniami i szczepieniami, i musi mieć około 6 miesięcy lub rok – dopiero wtedy można odpowiedzialnie stwierdzić, jaki ma charakter.

Kot powinien chętnie nawiązywać kontakt z człowiekiem, lubić głaskanie, nawet długotrwałe, nie okazywać bez powodu agresji.

Idealny jest kot to przytulanka, którego życiową pasją jest przebywanie na ludzkich kolanach.

Istnieją oczywiście rasy predysponowane do felinoterapii z uwagi na ich przyjacielski i pieszczotliwy charakter i są też takie które się do tego w ogóle nie nadają.

Z pewnością Neva Masquerade, Persy, Egzotyki, Brytyjczyki czy Maine coon są rasami z predyspozycjami do tego typu terapii jednak nie oznacza to że każdy osobnik się do tego nadaje.

Oprócz wrodzonych predyspozycji musi też być odpowiednio wychowywany w dużej bliskości z człowiekiem, której nigdy nie uzyska się w hodowlach klatkowych.

Udowodniono, że głaskanie zwierzaka, przytulanie go, stymuluje organizm człowieka do wytwarzania endorfin – hormonu szczęścia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *