Alergia a koty ? Czy są koty hipoalergiczne? Czy są koty dla alergików?

W związku z bardzo wieloma pytaniami na temat alergii i możliwości posiadania kota w domu postanowiłam bliżej opisać ten problem.
Przyczyny uczulenia na kota
Czynnikiem alergizującym nie jest tylko sama sierść kota, lecz wydzielina białkowa produkowana przez gruczoły ślinowe i łojowe. W ramach badań mających na celu ustalenie przyczyny uczulenia, wykryto w próbkach z sierści i skóry kota białka, które mogły być odpowiedzialne za reakcję alergiczną u osób nadwrażliwych. Za alergię na koty odpowiada głównie białko Fel-D1 występujące w ślinie, łzach, na skórze i gruczołach około odbytniczych. Koty wylizując się zostawiają ślinę na futrze jednocześnie przenosząc białko Fel – D1 . Koty często ocierają się o różne sprzęty domowe, ściany – tam też pozostawiając białko – Fel D1. Sierść kota zostaje na meblach,unosi się w powietrzu, białko Fel – D1 może pozostawać w pomieszczeniach nawet do 6 miesięcy.
Zdecydowanie większą liczbę gruczołów łojowych w skórze, posiadają kocury aktywne płciowo, są bardziej alergizujące niż kotki. Kastracja kocura znacznie zmniejszenie ilości łoju, jak i białka Fel-D1 na skórze zwierzęcia.
W Stanach Zjednoczonych w University of California Davis & Siberian Research Inc. przeprowadzono badania na ilość produkowanego białka Fel-D1 u kotów syberyjskich i neva masquerade. Testy wykazały u części kotów poziom alergenu poniżej 0,2 μg a u części większe wyniki aż do16 μg. Około 50% Syberyjczyków wykazało dużo niższy poziom Fel-D1 niż normalny. Poniżej 15% kotów produkowało bardzo niski poziom alergenu i te koty mogły być bezpiecznie umieszczone w domu, w którym mieszkały osoby bardzo mocno uczulone. Wykazano, że kojarzenie kotów z niskim poziomem Fel-D1 skutkowało tym, że rodziło się więcej kociąt wykazujących niski poziom alergenu. Większy poziom obserwowano u kotów kolorach srebrzysty i dymnych /silver/smoke , mniejszy u tzw pointów czyli neva masquerade.
Oczywiście fel-d1 to nie jedyny alergen, ale akurat ten jest odpowiedzialny za wywołanie reakcji alergicznej u 90-95% osób. Kolejne to fel d2,d3,d4 ,d5 ,69-Dka jednak w ich przypadku odczyny występowały znacznie rzadziej. Ostatni z nich albumina surowicy powodująca odczyny u 20-30% alergików wzrasta u kotów wraz z wiekiem.
Co to wszystko dla Państwa oznacza?
Jeśli Jesteś alergikiem, znane Ci są objawy alergii: od lekkich w postaci skórnych jak pokrzywki, swędzące wypryski, zapalenie spojówek czy katar po ciężkie reakcje astmatyczne, aż do wstrząsu anafilaktycznego włącznie.
Jeśli tu trafiłeś to prawdopodobnie Ty, lub bliska Ci rodzina razem z Tobą zamieszkująca bardzo pragnie mieć ukochanego kociaka, szukasz kota hipoalergicznego, czy też dla alergików.
W poszukiwaniu ukochanego kota bardzo proszę wziąć pod uwagę ten artykuł jak też moje porady, które poniżej przedstawie w punktach aby prościej je zapamiętać:
1. Hipoalergiczny nie oznacza wcale nie uczulający, tylko tylko mniej uczulający. Posiadający pewne właściwości jak np.zmniejszona ilość białka Fel-d1, które powodują że prawdopodobieństwo wywołania alergii jest zmniejszone.
2. Z powodów powyżej opisanych, czyli różna ilość poziomu alergenów fel- D1 u kotów tej samej rasy, odradzam kupowanie syberyjczyka czy nawet neva masquerade na odległość i tylko z powodu że gdzieś ktoś napisał że to koty dla alergików, bo to tylko świadome lub nie świadome wprowadzanie ludzi w błąd celem osiągnięcia zysków ze sprzedaży kotów.
3. Aby sprawdzić jak alergik reaguje na koty najlepiej odwiedzić hodowlę kotów. Zawsze powinna to być konkretnie ta hodowla, w której jest interesujący nas kotek. Przebywanie w bliskim kontakcie przez dłuższy czas ( minimum 2 godziny) w obecności kociaka, jego rodzeństwa i dorosłych osobników z tej samej kociej rodziny, najlepiej powinno zobrazować jak Wasz organizm reaguje.
4. Jeśli po takim kontakcie nie wystąpią wczesne, ani pużne odczyny alergiczne jest duże prawdopodobieństwo że możesz zostać szczęśliwym posiadaczem tego wymarzonego kota.
5. W przypadku wystąpienia odczynów o niewielkim nasileniu, wizytę w hodowli należy powtórzyć za jakiś czas lub też z inną kocią rodziną. Białko fel-D1 może mieć różny poziom nawet u kotów tej samej rasy.
6. Nie zgadzaj się na zakup kota bez wizyty w hodowli i sprawdzenia reakcji na daną kocią rodzinę. Biorąc kota do domu pokochasz go, wraz z wzrostem kotka wzrośnie ilość wytwarzanych białek fel-D1 oraz innych i może się okazać że kochany kociak stanie się powodem większości twoich dolegliwości i co wtedy? Mały niczemu nie winny kotek straci swój dom, lub ty sam będziesz szukał ciągle leków i sposobów walki z uciążliwym uczuleniem.
A wcale tak być nie musi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *