Koci dom

W tym dziale chciała bym opisać jak stworzyć kotu dom,w którym będzie czuł się dobrze. Jest to dość istotne gdyż,koty są zwierzętami terytorialnymi i bardzo czystymi,ich miejsca bytowania mają pewien podział który należy znać aby zapewnić im podstawy bezpieczeństwa oraz dobre samopoczucie. Tak jak my mamy sypialnie, kuchnie i łazienkę, koty również mają miejsca zabaw, spożywania posiłków oraz miejsca do załatwiania się.Aby kot czuł się dobrze należy zapewnić mu taki podział pomieszczeń oraz odpowiedni sprzęt.
Kuwety i żwirek.
Koty raczej najchętniej korzystają z odkrytych kuwet, kuweta kryta jest ciasna i duszna,ale jeśli właścicielowi zależy pewnie pójdą na kompromis po zdjęciu ruchomych drzwiczek. Istotne jest aby kuwet było kilka w zależności od tego jak duży jest dom. Jeśli mamy jednego kota i dom dwu piętrowy kuweta powinna być na każdym piętrze. Można liczyć 1 kuweta na kota plus metraż domu. Kuweta musi stać w miejscu łatwo dla kota dostępnym,tak aby zawsze mógł z niej skorzystać. Nie może stać blisko miejsca spożywania posiłków przez kota,oraz blisko miejsca zabaw czy miejsca wypoczynku kota. Kuweta musi mieć własne dobrze dostępne miejsce. Jeśli kot ma utrudniony dostęp do kuwetki, zdarzyć się może że swoje potrzeby załatwi nam na dywanie, a tego byśmy nie chcieli. Albo też zastrajkuje z załatwianiem się, co jest dość grożne, bo powoduje zatrzymanie moczu w organiżmie a w konsekwencji różne choroby od zatrucia moczem po odkładanie się struwitów w moczu.Taki stan wymaga potem długotrwałego leczenia. Istotny jest też żwirek. Na rynku mamy spory wybór w tym temacie. Jednak powinniśmy zastosować żwirek taki do jakiego kot był przyzwyczajony w hodowli. Jest w jakiś sposób sprawdzony i kot jest przyzwyczajony do załatwiania się w nim. Zapytajmy hodowce jaki żwirek używa w swojej hodowli i zastosujmy ten sam. Koty czasem np. nie lubią dżwięku trzeszczenia silikonowego żwirku i się do niego nie załatwią,inne zaś są do niego przyzwyczajone ,a żwirek zbrylający spowoduje niechęć do załatwiania się. Nie używajmy żwirku z supermarketu,bo to pomyłka. Ten żwirek nie dość że cementuje całą kuwetę,nie pochłania zapachu to jeszcze przykleja się kotom do łapek i roznoszą go po całym domu. Żwirek z supermarketu jest też nie ekonomiczny bardzo szybko się kończy. Żwirki które mogę polecić i sama stosuje to: Cat’s Best Eko plus, Benek, Golden Grey Oczywiście pamiętamy o częstym wybieraniu nieczystości, oraz raz na 3 dni dezynfekcji całej kuwetki np. Domestosem Nie stosuje żwirków zapachowych, nie wszystkie koty je tolerują. Używam natomiast neutralizator zapachów dosypywany do żwirku. Neutralizatory są też dostępne w każdym sklepie zoologicznym, mają też różne zapachy,ja jednak wybieram bezzapachowe.
Drapak.
Drapak tak samo jak kuweta powinien stać na każdym piętrze mieszkania. Jeśli mamy kilka kotów drapaków powinno być więcej. Wybierzmy duży stabilny drapak z dużą ilością półek i budek. Taki będzie największą atrakcją. Istotne też jest ustawienie drapaka, raczej nie wciskajmy go w pierwszy lepszy kont mieszkania ,bo może okazać się że kot nie będzie z niego korzystał. Dobrze jest rozejrzeć się które miejsce w domu wasz pupil wybrał na strefę zabaw i tam ustawić drapak. Jest to mebel nie tylko do drapania ale też do zabawy i swojego rodzaju obserwatorium dla kota .Koty uwielbiają też wszelkiego rodzaju wysokie pułki, jeśli więc ustawimy drapak w ich pobliżu, zorganizujemy kotu świetny plac zabaw. Będzie on wtedy miał tam swój azyl, gdzie będzie mógł obserwować świat, dokonywać różnych akrobacji w postaci skoków przez półki na drapak i w odwrotnym kierunku. Na pewno nie będzie się nudzić. Drapak, budki, tuby, wysokie pułki to świetna zabawa dla kota,wszystko tylko musi być umieszczone w odpowiednim miejscu w domu.Na terenie który został wybrany przez kota jako miejsce zabaw. Jeśli nie będzie miał takiego miejsca pewnie skorzysta z naszych meblościanek i szaf. Zabezpieczenia
Chodzi mi tu o okna. Kot jest ciekawski i lubi wyglądać,wylegiwać się na parapecie. Ale jest też łowcą i nie zatrzyma go wysokość jeśli zechce upolować ptaka ,lub zeskoczyć aby sprawdzić co jest na dole. Przestrzegam wszystkich aby pamiętali o zabezpieczeniu okien siatką. Na rynku jest wiele dostępnych siatek,nie muszą to być tandetne moskitiery. Są dostępne siatki do zabezpieczenia okien,które są prawie nie widoczne,należy tylko poszukać i popytać. Proszę nie tłumaczyć sobie że mam okna uchylne.Takie okna też są niebezpieczne. Kocięta pięknie wspinają się po framudze i jeśli zdołają przesadzić głowę to dalsze konsekwencje mogą być tragiczne. Poza tym siatka daje możliwość otwarcia okien na oścież i przewietrzenie mieszkania, bez problemu że kotu się coś przydarzy. Nie myślcie Państwo że was to nie dotyczy, bo mieszkacie np.na parterze. Siatka powinna być i tak,bo podczas waszej nieobecności lub obecności ciekawskie kocię może wybrać się na spacer z którego już nie wróci.
Wychodzenie na dwór
Wypuszczanie kota na dwór nie jest dobrym pomysłem.Czyha tam na niego wiele niebezpieczeństw. Kot urodzony i wychowany w hodowli nie zna świata zewnętrznego, jego całym światem jest nasze mieszkanie i tam czuje się dobrze. Nie jest prawdą że dla kota wypuszczanie na dwór jest dobre. Kot wypuszczany bez dozoru, a czasem nawet z dozorem może skończyć pod kołami samochodu, może zostać pogryziony przez psy albo nawet dzikie koty, może zostać zwyczajnie ukradziony. Płot czy furtka dla kota nie jest żadną przeszkodą, jeśli czegoś się przestraszy lub po prostu coś go zaciekawi opuści swoje podwórko błyskawicznie. A w panice nie pomoże żadne nasze przywoływanie, on po prostu zaszyje się gdzieś i nie wyjdzie aż go nie znajdziemy. Wreszcie jeśli już nawet nic mu się nie stanie, to jest narażony na zakażenia zakażnymi chorobami śmiertelnymi na które nie ma szczepień ani leków. Choroby te mogą być przenoszone przez zdziczałe zwierzęta. Kot nie musi się wcale z nimi spotkać,czasem wystarczy że powącha odchody takiego zwierzaka. Nie jest rzeczą przyjemną patrzeć jak nasz kot umiera i nie możemy mu pomóc.
Sprzęt codziennego użytku.
Przebywając w domu z kotem, powinniśmy też zwrócić uwagę na różne przedmioty w domu i zachować pewne reguły ich użytkowania. Urządzenia takie jak kuchenka, pralka, lodówka są dla kotów świetnym miejscem kryjówek. Mając w domu kota należy je bezwzględnie pozostawiać zamknięte. Jeśli już coś jest otwarte,przed użyciem należy sprawdzić czy na pewno nie ma tam kota. Poza zasięgiem kota należy bezwzględnie trzymać lekarstwa. Są w nich różne substancje które czasem mogą spowodować że kot je po prostu w zabawie zje, a konsekwencje przyjęcia dawek dla człowieka mogą być tragiczne. To samo tyczy się środków do czyszczenia, detergentów i środków chemicznych. Jeśli zaś zmywamy podłogi czy coś czyścimy kot powinien pozostać w tym czasie w innym pomieszczeniu. Koty często czyszczą się poprzez wylizywanie. Jeśli nasz pupil będzie chodził po mokrej podłodze czyszczonej jakimś środkiem chemicznym i potem wyczyści sobie łapki to się najzwyczajniej naje tej chemii i może to być przyczyną zatruć jak też różnych schorzeń przewodu pokarmowego, które długo się leczy.
Rośliny
Koty uwielbiają skubać zielone, trawka dla kota jest wskazana i dobrze robi na przewód pokarmowy który może w naturalny sposób się oczyścić.Ale ja mam na myśli rośliny szkodliwe dla kota.Wiele z nich jest toksyczna i powoduje zatrucia a nawet zgon zwierzęcia.Do roślin niebezpiecznych należą: Lilia i liliowate, Aloes, Azalia, Diffenbachia, Dracena, Smokowiec, Fikusy, Geranium, Hortensja, Wiele odmian bluszczu, Liguster, Filodendron, Narcyz, Różanecznik, Rododendron, tytoń ozdobny, Bukszpan, Czosnek, Fiołek, Cyklamen, Oleander, Konwalia, Łubin, Mak, Pierwiosnek. Rośliny te należy trzymać poza zasięgiem kota.
Miejsce spożywania posiłków.
Miejsce to nie powinno być przypadkowe. Powinno być usytuowane w dużym oddaleniu od kociej toaletki oraz miejsca zabaw. Powinna być tam zawsze dostępna świeża czysta woda,najlepiej z fontanny dla kotów,oraz sucha karma. Pomieszczenie nie może być zamknięte.Kot musi mieć do niego stały dostęp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *